سربرگ

به پارس دوک خوش آمدید

بلاگ

پوشاک مردم ایران زمین

پوشاک مردم ایران زمین

سه شنبه, 29 بهمن 1398 - توسط شیما صالح آبادی

   پوشاک بدن انسان را از آب و هوا و دیگر مخاطرات در طبیعت حفظ کرده و همچنین پوشاک می تواند برای راحتی، حجب و حیا و ایمنی بدن مورد استفاده قرار بگیرد. پوشاک را می توان نشان دهنده باورهای مذهبی، فرهنگی و دیگر معانی اجتماعی دانست. امروزه استفاده از پوشاک بیشتر به دلیل پیروی از مد و شیک پوشی بوده تا به خاطر راحتی آن.  

   نوع لباس و پوشاک در ایران باستان همیشه سبک خاصی داشته است. بررسی ها نشان داده که پوشش تمام بدن در دوره های مختلف تاریخی چه در مردان و چه در زنان در ایران یک حقیقت بوده است و ایرانیان هیچ گاه در برهنگی به سر نمی بردند. ولی این را باید در نظر گرفت که پوشش کامل با تزیینات زنان در ایران با پوشش چادر سیاه بسیار متفاوت بوده و سبک خاص خودش را داشته است. بعضی معتقدند که این پوشش کامل به نوعی ریشه به وجود آمدن حجاب در دنیا می باشد.

   تاریخچه پوشش در ایران پیوند عمیقی با حجاب دارد، ایران سرزمین زیبایی ها و ظرافتهاست و مردم ما حامل فرهنگی عمیق و ریشه دار با آمیزه های دینی و تاریخی هستند. تاریخی که در همه نقاط عالم ریشه دوانده و هر اندازه که فرهنگ و هنر یک سرزمین با بنیان های اعتقادی، فکری و دیرپای ملتی مرتبط باشد، بر عمق عظمت حس زیبایی شناختی مردم آن سرزمین تأثیرگذار خواهد بود. پوشش و انتخاب نوع لباس و پوشاک در بین زنان ایران بسیار چشمگیر بوده تا جایی که برخی از تمدن نگاران ایران را منبع اصلی ترویج حجاب در جهان می دانند.

   یافته های پژوهشی نشان می دهد که زنان ایرانی از زمان مادها حجاب کاملی از جمله پیراهن بلند چین دار، شلوار تا مچ، چادر، شنلی بلند بر روی لباس ها داشته اند. این حجاب در دوران پارس ها نیز معمول بود. در زمان زرتشت و پس از آن هم ایرانی ها از حجاب کاملی برخوردار بودند. مطابق متون تاریخی در همه زمان ها پوشاندن موی سر و داشتن لباس بلند، شلوار و چادر رایج بوده است.

   زنان با آزادی در محیط خانه رفت و آمد می کردند و پا به پای مردان به کار می پرداختند و این امور با حجابی کامل و پزهیز از اختلاط های فساد برانگیز همراه بوده است. جایگاه فرهنگی پوشش در بین زنان نجیب ایران طوری بود که در دوران سلطه کامل شاهان هنگامی که خشایارشاه به ملکه وشی دستور داد که بدون پوشش به بزم بیاید وی امتناع کرد و برای این سرپیچی به حکم داوران عنوان ملکه ایران را از دست داد.

پوشش زنان در دوره هخامنشی

   پارسی ها از طریق کوروش دولت ماد را از میان برداشتند و سلسله هخامنشیان را تأسیس کردند. آن ها از نظر لباس و پوشاک مانند مادها بودند. در مورد پوشاک زنان این دوره آمده است: از روی برخی نقش های مانده از آن دوران زنان بومی پوشش جالبی داشتند. پیراهن آن ها پوششی ساده، بلند و دارای راسته چین و آستین کوتاه بود. زنان دیگری که در آن دوره از پهلو به اسب سوار می شدند. اینها چادری مستطیل شکل روی همه لباس خود بر سر می کردند و زیر آن یک پیراهن با دامن بلند و زیر آن نیز پیراهن بلند دیگری تا مچ پا می پوشیدند.

   تصویر بر جای مانده روی تخته سنگ های دوران هخامنشی نشان می دهد که شباهتی میان پوشاک مردان و زنان در آن دوران وجود داشته است. زنان در آن زمان به جز لباس شبیه آنچه ملکه می پوشیده لباس دیگری نیز داشتند. پیراهن آن ها ساده، بلند با راسته چین و آستین کوتاه بوده و دامن از زانو به پایین و شرابه هایی از مچ پا آویزان داشتند. علاوه بر این ها زنان پارسی از چادر نیز استفاده می کردند و آن را روی تن خود می انداختند، طوری که تمام لباس های زیر را می پوشاند. نقش های روی فرش پازیریک که در سیبری پیدا شده و مربوط به ایران دوران هخامنشیان است، این مطلب را تصدیق می کند زیرا زنانی که روی این فرش نقش کرده اند پوششی یا چیزی شبیه چادر روی همه لباس های خود داشتند.

پوشش زنان در دوره اشکانیان

   در این دوره پوشش زنان ایرانی کامل بوده است. پوشاک زنان اشکانی پیراهنی بلند، گشاد، پرچین، آستین دار و یقه راست بوده و پیراهن دیگری روی آن می پوشیدند. قد پیراهن دوم نسبت به اولی کوتاه و یقه باز بوده و روی این دو پیراهن چادر به سر می کردند. پیراهن ها از پارچه های نقش دار تهیه می شده و آنان کفش ساده ای به پا می کردند. کمربندشان منحصر به نواری بوده که برای جمع کردن گشادی پیراهن در زیر سینه می بستند. نقش برجسته پالیز در موزه لوور، زنی از دوران اشکانی را نشان می دهد که چادری به سر دارد که زیر آن عمامه اش به خوبی نمایان می باشد. بر بالای پیشانی فلزی پهن منقوش و برجسته مانند نواری موهای جلوی سر را پوشانده و با وضع مطلوبی به عقب سر برده است.

پوشاک مردم ایران زمین ,مردم ایران زمین ,پوشاک مردم ایران

این مطلب را در شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید:

نظرات ( 0 )

ارسال پیام